about me

Hello!


Call me Ann and I would like to welcome you on my blog.


Let me introduce myself shortly - fashion, pink glasses and big heels - it's simply me but it isn't the all.... I don't have to stick to the ground.  :-)


I love food very much but I don't disdain great drink, a cup of  quality coffee and good champagne too. I like laughing and rather I like great jokes and old comedies.    I don't listen one kind of music only but I listen what I like including classical music. In fashion I love classic and timeless style with a little bit extravagance and with part of myself.


I adore all animals in the world apart from snakes. I have a weakness at dogs with bulldogs because of one bulldog is lying next to me now. I love sea and it's the life inspiration for me. Especially the relax on the beach with the great cocktail in my hand. :-)


My health is very important for me. It's my lifetyle. I'm a vegetarian and I often do some tests with home-made natural cosmetics. Healthy food isn't a fashion wave for me but it's my whole lifestyle.


I hope that you don't take everything seriously and you come here for some fun or enjoying some time with a little bit humor. I look forward for your comments or messages so you don't hesitate contact me. 


Have a nice day.
With love
AnnWhere now?!

Hrušky a jablka jsou poslední odpovědí léta a sklizně. Jak si příjemnou chuť doznívajících slunečních paprsků uchovat do chladných zimních dní? Není nic snadnějšího než si uvařit svá vlastní domácí povidla. Jde to úplně jednoduše, dokonce i bez zbytečného a nezdravého cukru! Výsledným produktem ve skleničce je potom pouze uvařené ovoce a věřte mi,...

Ať už jste student či rodič, který má děti školou povinné, rozhodně víte, co znamená podzim. Není to jen opadávání listí, mlhy a sychravé počasí. Začíná nový školní rok a vy už se několik týdnů věnujete nekonečnému nakupování školních pomůcek, často s údivem, zda vám tohle všechno opravdu k něčemu bude a v neposlední řadě se to snažíte všechno...

Jste unavení a bez energie a vaše práce ztrácí potřebný elán? Čím dál méně se smějete a začíná vám být špatně při pohledu na nevyžehlené prádlo, neumytá okna a další domácí práce? Varovný signál v těle svítí jako světlomet od majáku na kilometry daleko a jakýkoliv spor s partnerem se velmi snadno vystupňuje na obrovskou záležitost. Tak proč svítí?...