about me

Hello!


Call me Ann and I would like to welcome you on my blog.


Let me introduce myself shortly - fashion, pink glasses and big heels - it's simply me but it isn't the all.... I don't have to stick to the ground.  :-)


I love food very much but I don't disdain great drink, a cup of  quality coffee and good champagne too. I like laughing and rather I like great jokes and old comedies.    I don't listen one kind of music only but I listen what I like including classical music. In fashion I love classic and timeless style with a little bit extravagance and with part of myself.


I adore all animals in the world apart from snakes. I have a weakness at dogs with bulldogs because of one bulldog is lying next to me now. I love sea and it's the life inspiration for me. Especially the relax on the beach with the great cocktail in my hand. :-)


My health is very important for me. It's my lifetyle. I'm a vegetarian and I often do some tests with home-made natural cosmetics. Healthy food isn't a fashion wave for me but it's my whole lifestyle.


I hope that you don't take everything seriously and you come here for some fun or enjoying some time with a little bit humor. I look forward for your comments or messages so you don't hesitate contact me. 


Have a nice day.
With love
AnnWhere now?!

Komáři, klíšťata a vlastně veškerou hmyzí havěť často řadíme do skupiny velmi neoblíbených tvorů. Je snad něco více otravnějšího než štípance od komára, klíšťata, která přenáší nemoci a ostatní? Přirozeně bychom se před nimi chtěli chránit. Jsou však repelenty vhodnou volbou? Doporučují se vůbec pro děti? A můžeme se chránit i něčím přírodním? To...

Často se mi stává, že když někomu řeknu, že se snažím kupovat co nejvíce ovoce a zeleniny od BIO pěstitelů, tak mi lidi na to hned odpoví: "kdo ví, jak to s tím BIO vlastně je, je to jen byznys" nebo "oni stejně podvádí a jen to vydávají za BIO", či ještě lepší "BIO zemědělci stříkají v noci." atp. Byla...

Jemně zlatavé plody se sladkou a výraznou chutí. Dávají našim očím jiskru a krásu a jádra z jejich pecek údajně dokážou vyléčit rakovinu. Pochází ze severní Číny a dnes jsou rozšířené téměř po celém světě. V některých místech rostou dokonce i planě. Divoký kmen Hunza, jehož strava je tvořená především ze sušených meruněk, se pyšní neuvěřitelnému...