#Pravda o... mléku, sýrech a mléčných výrobcích

Máte znalosti o tom, co jíte? Jste si jistí každou potravinou, že je dobrá a výživná pro vaše tělo? Myslíte, že nemůžete nic zlepšit? Jíme opravdu to, k čemuž jsme předurčeni nebo jen "ze zvyku", protože nás to naučili rodiče, a protože se to prostě takhle "jí"?

Mléko je pro telátka

Pokud jste se alespoň někdy na chvíli zamysleli a rozhlédli okolo sebe, určitě jste si v přírodě mohli všimnout, jak to v případě savců chodí, když se jim narodí malý přírůstek. Určitě jste také zaznamenali, že stejně tak je tomu i u lidí. Když se matce narodí miminko, zároveň se jí vytvoří v těle mléko určené přesně pro něj. Proto je až zarážející, kolik kravského mléka lidi denně zkonzumují. Proč jako dospělí vůbec pijeme mléko a proč vlastně vůbec kravské, které je určeno pro telata? Kráva má úplně jinou trávicí soustavu, než máme my. Jen pro představu - má 4 žaludky a je to býložravec. Proč bychom tedy měli pít její mléko? Jak nám může pomoci v našem vývinu? V podstatě nijak, ba naopak existují studie, které prokazují, že kravské mléko v podstatě ještě více odbourává vápník z našeho těla, a navíc tělo příšerně zahleňuje. Jsme to ale zvláštní tvorové. Viděli jste někdy tele pít mléko třeba od delfína? Tímto logickým zamyšlením jste si vlastně sami odpověděli, že mateřské lidské mléko je pro nás (jako děti) nepostradatelné, ale zároveň kravské pro nás může být ve finále horší, než vypadá.

"Mléka nám NEDODÁVÁ vápník, dělá pravý opak: ODEBÍRÁ vápník z kostí, díky čemuž jsou kosti křehké a snadno se zlomí. Proč? Mléčné produkty jsou pro naše tělo zánětlivé, naše tělo je nuceno vyrovnat pH tak, že si bere zásadité minerály, odkud je to možné, tedy z našich kostí. Ironií je, že toto vede k nedostatku vápníku v těle. Kravské mléko není stejné jako lidské. Vápník z kravského mléka nebo sýru není stejný jako vápník z organických rostlin, jako např. u listové zeleniny a zeleně obecně (odkud získávají vápník krávy)!"

úryvek z knihy Uzdrav se sám od M. Rothkranze

Tajemství pasterizace a homogenizace

Opět tu máme malý háček, podobně jak tomu bylo u mouky s jejím tajemstvím celozrnnosti. Nadojené mléko se do všech obchodů, dle norem, musí pasterizovat poměrně vysokou teplotou. Výsledkem je opět plně neživý produkt. "Bonusem" v těch krabicových mlécích je navíc i homogenizace. Tj. proces při kterém se přemění struktura tukových kuliček v mléce a následně potom se odebere smetana. To opět ale nezní moc lákavě. Telata krmená tímto pasterizovaným a homogenizovaným mlékem obvykle po osmi týdnech umírají. Takže nejenom, že pijeme mléko, které pro nás vůbec není určeno, ale zároveň ještě tolik upravené, že na něm ani sama telata dlouho nepřežijí.

Sýrová závislost

Je prokázané, že na sýrech můžou být lidi závislí a pokud o tom nejste přesvědčeni, zkuste je přestat jíst. Já sama můžu potvrdit, že mi hodně dlouhou dobu trvalo, než mě tato závislost přešla. Sýry jsou navíc hodně koncentrované, což si spousta lidí často neuvědomuje. Takže když sníte 100 gramů sýru, je to jako kdybyste vypili 1 litr mléka a tím pádem si rozsah veškerých škod můžete sami domyslet...

Jak moc je tedy mléko a popř. i všechny ostatní mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, máslo, zmrzlina, smetana, sýry...) škodlivé pro náš organizmus?

Mají toho hodně společného s obyčejnou pšeničnou moukou, o které jsem psala v minulém článku. Také zalepují střeva a buňky v těle jako lepidlo a doslova a do písmene ucpávají naše těla. Často to může vést k hormonální nerovnováze, poruchám štítné žlázy, slinivky břišní, cukrovce a poruchám pohlavních žláz. Tohle všechno může vést k vzniku cyst a nádorů a nakonec k rakovině - prsu, tlustého střeva a v oblasti pohlavního ústrojí. Je to navíc obrovská zátěž pro ledviny, které jedou na plné obrátky, aby odbourali cizí bílkoviny v těle. Navíc všechny živočišné produkty vedou k usazování "nepořádku" v cévách a jsou tak častým pomocníkem k infarktům a srdečním onemocněním. Zcela určitě bych nedoporučovala jíst mléčné výrobky a pít mléko, pokud jste nachlazení - ještě více totiž zahleňují organismus! Zní to opravdu strašidelně, ale bohužel, taková je pravda. Spousta lidí ji ani nechce vidět a raději budou dále trpět, což je velmi časté.

Co tedy pít nebo jíst jako "náhradu"?

Skvělou alternativou mléka jsou v současné době velmi populární tzv. nemléka. Je to "mléko" vyrobené z rostlinných surovin - většinou z oříšků, kokosů či semínek. Jejich výroba je velmi jednoduchá. Ve správném poměru zředíte vodu a např. mandle či kokos, poté to rozmixujete a výsledek scedíte. Vznikne vám výborné a chutné nemléko, které je pro naše tělo velmi zdravé. Můžete ho taky zakoupit v některých zdravých výživách.

Jednou ze zdravotních vyjímek u mléčných produktů jsou některé kefíry nebo kvalitní jogurty. Jsou v nich totiž obsaženy dobré bakterie - probiotika, které jsou velmi prospěšné pro naši střevní mikroflóru. Nejedná se tedy o mrtvé, pasterizované produkty, ale o zdravější výrobky z mléka. Navíc si můžete sehnat kefírová zrna, která můžete přidat třeba do mléka či ovocné šťávy a vytvořit si vlastní zdravý kefír doma.

Když už nějaké mléko chcete pít, tak se doporučuje kozí nepasterizované mléko, které je považováno za nejvhodnější alternativu mateřského mléka, takže je velmi vhodné i pro miminka. Téměř totiž nezahleňuje tělo a je pro nás větším přínosem než to kravské.

Krásné a zdravé dny!


Vám přeje

Vaše


Ann

Where now?!

Hrušky a jablka jsou poslední odpovědí léta a sklizně. Jak si příjemnou chuť doznívajících slunečních paprsků uchovat do chladných zimních dní? Není nic snadnějšího než si uvařit svá vlastní domácí povidla. Jde to úplně jednoduše, dokonce i bez zbytečného a nezdravého cukru! Výsledným produktem ve skleničce je potom pouze uvařené ovoce a věřte mi,...

Ať už jste student či rodič, který má děti školou povinné, rozhodně víte, co znamená podzim. Není to jen opadávání listí, mlhy a sychravé počasí. Začíná nový školní rok a vy už se několik týdnů věnujete nekonečnému nakupování školních pomůcek, často s údivem, zda vám tohle všechno opravdu k něčemu bude a v neposlední řadě se to snažíte všechno...

Jste unavení a bez energie a vaše práce ztrácí potřebný elán? Čím dál méně se smějete a začíná vám být špatně při pohledu na nevyžehlené prádlo, neumytá okna a další domácí práce? Varovný signál v těle svítí jako světlomet od majáku na kilometry daleko a jakýkoliv spor s partnerem se velmi snadno vystupňuje na obrovskou záležitost. Tak proč svítí?...