Škodlivé #opalovací krémy aneb jak se přirozeně chránit proti slunečnímu záření?

Nedostatek vitamínu D, který získáváme ze slunce může být příčinou spousty onemocnění. Přílišné, ale i neopatrné opalování však škodí naší pokožce a způsobuje předčasné stárnutí kůže. Jak se můžeme přirozeně, a navíc bez chemie chránit proti slunci a jaké jsou zažité a klamné mýty o slunečním záření? To vše a mnohem více v dnešním #lifestylovém článku...

Letos nás všechny zaskočilo krásné a slunečné počasí o něco dříve. Teď z jara nebo začátkem léta chcete-li, je však slunce nejsilnější a měli bychom proto dbát na dobrou ochranu před slunečními paprsky. Pod slovem "dobrou" si prosím nepředstavujte všemožné chemické koktejly a preparáty na opalování, kterých je touto dobou plná drogerie. Mám tím na mysli kvalitní a přírodní rostlinné oleje - rozhodně ne opalovací krémy, které nejenže zatěžují životní prostředí, ale zároveň skrz naši pokožku vstřebávají spoustu škodlivých a chemických látek. Proč tomu tak je? Americká instituce kontrolující léčiva a potraviny (FDA) prostě a jednoduše odmítla povolit užívání, při výrobě opalovacích krémů a nejrůznějších opalovacích prostředků, čistě přírodních složek a extraktů. U nás v Evropě se o tohle nesmyslné nařízení zasloužila EU.


Chemický koktejl jako jediný "správný" proti slunečnímu záření

Proč tedy neseženete ve většině drogeriích a obchodech kvalitní a přírodní opalovací prostředek, už víte. Jak to ale vypadá s těmi volně prodejnými? Téměř všechny opalovací produkty obsahují karcinogenní, chemické látky a můžou se tedy podílet na vzniku rakoviny. Obsahují navíc ropné produkty, parfémy, parabeny, alkohol, který vysušuje pokožku a toxické a chemické složky. Pokud mi nevěříte, vezměte si doma svůj opalovací krém a zkuste si přečíst z čeho je složený, myslím, že budete rozhodně překvapeni.

Některé studie navíc uvádí, že tyto krémy poškozují mořské živočichy a rostliny, kvůli spoustě těchto látek, které se z vás uvolňují do moře při koupání. Takže zamořujete jak svoji pokožku, tak moře i oceány.


Správná přírodní ochrana proti slunci

Naštěstí v přírodě máme spoustu olejů, které mají přirozeně ochranné faktory proti slunečnímu záření. Například kokosový a olivový olej mají spf faktor asi kolem 10, (záleží také na kvalitě oleje) olej z pšeničných klíčků má spf cca 20, zato například olej ze semínek malin má spf asi 50. Takže se vůbec nemusíte bát, že byste se v létě na pláži nemohli namazat něčím přírodním. Nehledě na to, že to vaší pokožce jen prospěje a nebudete zatěžovat životní prostředí spoustou chemie. Někteří lidé dokonce tvrdí, že nejlepší ochranou je chlorofyl, protože rostliny ho obsahují kvůli tomu, aby se samy nespálily. Pokud tedy budete jíst stravu bohatou na chlorofyl nebo doplňky (např. řasa Chlorella či šťáva ze zeleného ječmene, saláty apod.), tak je velká pravděpodobnost, že se příště na sluníčku nespálíte.


Přehled přírodních olejů a jejich faktorů:

Kokosový olej: SPF 2-8

Olivový olej: SPF 2-8

Bambucké máslo: SPF 3-6

Olej z konopných semen: SPF 6

Olej z pšeničných klíčků: SPF 20

Olej z mrkvových semen: SPF 38-40

Olej z malinových semen: SPF 28-50


Proč je pro nás pobyt na slunci dobrý?

"Kam nechodí slunce, tam chodí lékař."

Z médií a od lékařů často slyšíme o strachu z rakoviny kůže, stárnutí pokožky apod. Nic se nemá přehánět, ale naopak nedostatek slunečního záření vám také úplně neprospěje. Lidé, kteří se vyhýbají slunci nebo kde slunce nesvítí tak často - např. v Anglii, mají často nedostatek vitamínu D a ten bohužel jinak, než ze slunce nezískají. Je důležitou součástí naší imunity a bohužel jeho chemickými náhražkami z lékáren ho plně nenahradíme. Slunce má i velký pozitivní přínos pro naši psychiku a pomáhá při depresích. Vždycky byste však měli brát v potaz to, jak citlivou máte kůži a vždy ji chránit správným faktorem, a to nejen u moře, ale i v extrémních podmínkách jako například na horách nebo v tropech. Není taky dobré to s pobytem na slunci nějak přehánět a slunit se celé dny nebo v pravé poledne. Prostě a jednoduše trochu s rozumem. Po opalování je pak dobré svoji pleť hydratovat a promazat kvalitním tělovým mlékem či olejem.


Tip na závěr: Skvělým pomocníkem na opalování u moře pro méně citlivé je olivový olej ¾ smíchaný s ¼ vody s citronem. To jsem odkoukala od starších Italek, které se tím na pláži natírají celkem často.


Krásné a slunečné dny

Vám přeje

Vaše

Ann

Where now?!

Komáři, klíšťata a vlastně veškerou hmyzí havěť často řadíme do skupiny velmi neoblíbených tvorů. Je snad něco více otravnějšího než štípance od komára, klíšťata, která přenáší nemoci a ostatní? Přirozeně bychom se před nimi chtěli chránit. Jsou však repelenty vhodnou volbou? Doporučují se vůbec pro děti? A můžeme se chránit i něčím přírodním? To...

Často se mi stává, že když někomu řeknu, že se snažím kupovat co nejvíce ovoce a zeleniny od BIO pěstitelů, tak mi lidi na to hned odpoví: "kdo ví, jak to s tím BIO vlastně je, je to jen byznys" nebo "oni stejně podvádí a jen to vydávají za BIO", či ještě lepší "BIO zemědělci stříkají v noci." atp. Byla...

Jemně zlatavé plody se sladkou a výraznou chutí. Dávají našim očím jiskru a krásu a jádra z jejich pecek údajně dokážou vyléčit rakovinu. Pochází ze severní Číny a dnes jsou rozšířené téměř po celém světě. V některých místech rostou dokonce i planě. Divoký kmen Hunza, jehož strava je tvořená především ze sušených meruněk, se pyšní neuvěřitelnému...